Workshop Ademen & Muzikaliteit op zondag 12 oktober
Duur: 3 uur (incl. pauze)
Voor wie: Blaasmuzikanten en slagwerkers
Locatie: Dorpshuis De Geist, Vinkenlaan 7 in Sint Pancras
Ademen doen we allemaal vanzelf, maar efficiënt ademhalen tijdens het musiceren is iets anders. Veel muzikanten ervaren dat zij tijdens het spelen sneller buiten adem raken, zich gespannen voelen of moeite hebben met het controleren van hun klank. Vaak ligt de oorzaak niet alleen in de hoeveelheid lucht die wordt gebruikt, maar vooral in de manier waarop wordt ingeademd en hoe de adem vervolgens wordt aangestuurd.
Tijdens deze interactieve workshop van 3 uur gaan we dieper in op de werking van de ademhaling en de invloed daarvan op het musiceren. We onderzoeken welke rol de buik, borstkas en rug spelen bij het ademen en waarom een natuurlijke, ontspannen ademhaling zoveel invloed heeft op speelcomfort, klank en uithoudingsvermogen.
Onderwerpen die aan bod komen zijn onder andere:
- Adem je met je buik, je borst of met allebei?
- Hoe werkt het ademmechanisme eigenlijk?
- Hoe creëer je meer ruimte en ontspanning tijdens het ademen?
- Waarom raak je soms buiten adem of heb je juist het gevoel dat je te veel lucht hebt?
- Welke invloed heeft de wijze van inademen op je klank en speelgemak?
- Hoe ontwikkel je een effectieve ademsteun?
- Hoe speel je krachtig zonder onnodige spanning of druk op organen, keel, schouders of embouchure?
- Hoe kun je een toon zacht en gecontroleerd aanzetten?
- Hoe behoud je een mooie, vrije klank in de hoogte?
- Hoe reguleer je de luchtstroom bij verschillende dynamische niveaus?
Door middel van uitleg, praktische oefeningen en ervaringsgerichte opdrachten krijgen deelnemers meer inzicht in hun eigen ademhalingspatronen. De nadruk ligt niet alleen op theorie, maar vooral op voelen, ervaren en toepassen.
Hoewel de workshop primair gericht is op blaasmuzikanten, is deze ook zeer geschikt voor slagwerkers. Niet alle onderdelen van ademsteun zijn voor slagwerk direct van toepassing, maar ontspanning, lichaamshouding, ademregulatie en het voorkomen van onnodige spierspanning spelen ook bij slagwerk een belangrijke rol. Bewust ademhalen kan bijdragen aan meer controle, rust en speelgemak.
Deze workshop biedt geen complete opleiding in ademhalingstechniek; daarvoor is 2,5 uur te kort. Wel krijgen deelnemers waardevolle inzichten, praktische handvatten en concrete ervaringen die zij vervolgens kunnen meenemen naar hun eigen studie, repetities en uitvoeringen.
Het doel van deze workshop is dat deelnemers met meer bewustzijn, ontspanning, controle en speelplezier musiceren. 🎶
De kosten voor deze workshop zijn € 25,00 p.p.
Binnenkort verschijnt hier de aanmeldlink.

